Juice & water apple-tangerine acerola, from 1 year, 330 ml ONE WAY
2,16 €
6.7 € per 1 l
babylove Organic Juice & Water Apple-Tangerine Acerola from 1 year, 330 ml. No added sugar, no preservatives. Order now!
In stock
Juice & water apple-tangerine acerola, from 1 year, 330 ml ONE WAY
- From controlled organic production
- Free from preservatives
- With apple-tangerine flavor
- Thirst quencher with still mineral water
Only the best for the little ones: this babylove organic drink with apple-tangerine-acerola flavor and still mineral water is perfect for children from the age of one and quenches their thirst perfectly – whether at home or on the go. All ingredients come from controlled organic cultivation and the production takes place without the addition of sugar (contains natural sugar from the ingredients) and without the use of preservatives.
| Volume | 0.33 l (= 330 ml) |
|---|---|
| Unit Price | 6.7 € per 1 l |
| Mandatory Information | ÖKO control body: DE-ÖKO-007 |
| Storage Instructions | Please use the opened bottle within one day |
| Made in | Germany, fruit juice concentrates from the EU and non-EU |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4067796173253 |
Exact product name:
Still organic soft drink made from natural mineral water and multi-fruit juice partly from fruit juice concentrates. 35% fruit content
Ingredients: 65 % natural mineral water, 24.4 % apple juice from apple juice concentrate*, 7.1 % mandarin juice from mandarin juice concentrate*, 2.9 % acerola puree*, 0.6 % passion fruit juice from passion fruit juice concentrate*. *from certified organic farming
No information.
| Average nutritional information | per 100 ml |
|---|---|
| Calorific value | 59 kJ / 14 kcal |
| fat | 0 g |
| of which saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 3,3 g |
| thereof sugar | 3,3 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | < 0,01 g |
| Sodium | < 0,005 g |













