Agave syrup, 360 ml
4,88 €
16.92 € per 1 l
dmBio agave syrup 360ml – natural sweetness for drinks & food. Mild taste, versatile, vegan. Order online now!
In stock
Agave syrup, 360 ml
- Excellent for hot and cold drinks
- Extracted from the agave plant
- Subtle, mild flavor
- Can be used to refine a wide variety of dishes
dmBio agave syrup is a natural way to sweeten drinks and food. Made from agave, this vegan product impresses with its restrained taste that does not dominate other flavors. This neutral characteristic makes it a flexible companion in the kitchen. Whether for yogurt, desserts or muesli – the thick juice refines numerous dishes. It is also easy to dissolve in drinks, whether in cocktails, smoothies, tea or other hot and cold drinks, and provides harmonious sweetness.
| Volume | 0.36 l (= 360 ml) |
|---|---|
| Unit Price | 16.92 € per 1 l |
| Mandatory Information | ÖKO control body: DE-ÖKO-001 |
| Storage Instructions | Store in a dry place, protected from heat and light. |
| Additives | No declarable additives present |
| Made in | Mexico |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4066447983999 |
Exact product name:
Organic agave syrup
Ingredients: Agave syrup*. *from organic farming; origin: Mexico
No information.
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value | 1,275 kJ / 300 kcal |
| Fat | < 0,5 g |
| thereof saturated fatty acids | < 0,1 g |
| Carbohydrates | 75 g |
| thereof sugar | 75 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Protein | < 0,5 g |
| salt | 0,03 g |











