Spread, cherry tomato and rocket, 135 g
4,88 €
45.11 € per 1 kg
Tartex cherry tomato and rocket spread, 135 g – vegan, gluten-free spread made from organic vegetables. Perfect for bread or as a dip. Order now!
In stock
Spread, cherry tomato and rocket, 135 g
- Comes from controlled organic cultivation
- Perfect for spreading on bread
- Vegetable-based spread
This Tartex spread with rocket and cherry tomatoes is ideal for spreading on slices of bread. The gluten-free and vegan vegetable spread is also wonderful as a dip. Ideal for a tasty snack.
| Weight | 0.135 kg (= 135 g) |
|---|---|
| Unit Price | 45.11 € per 1 kg |
| Mandatory Information | ÖKO control body: DE-ÖKO-003 |
| Storage Instructions | Once opened, store in a cool place and consume quickly. Best before: See edge of lid. Protect from heat Keep refrigerated after opening and consume quickly |
| Additives | No declarable additives present |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4005514040975 |
Exact product name:
Plant-based spread with tomatoes and rocket
Ingredients: Tomatoes* 37%, sunflower seeds*, carrots* 10%, sunflower oil*, rocket* 9%, cherry tomatoes* 7%, potato starch*, agave syrup*, tomato puree* 2%, beet juice* 2% (from concentrate*), lemon juice concentrate*, sea salt, onion powder*, thickener: locust bean gum*, chili powder*. *From organic farming.
Contains pulses and pulses derivatives
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value | 857 kJ / 207 kcal |
| Fat | 16 g |
| of which saturated fatty acids | 1,8 g |
| Carbohydrates | 10 g |
| thereof sugar | 5,3 g |
| Dietary fiber | 2,5 g |
| Protein | 4,4 g |
| Salt | 1.5 g |













