Roasted garlic tomato sauce, 325 ml
4,78 €
18.09 € per 1 l
dmBio Tomato sauce with roasted garlic, 325 ml – Authentic Italian recipe with fruity tomatoes and spicy garlic. Discover now!
In stock
Roasted garlic tomato sauce, 325 ml
- Authentic recipe from Italy
- Refined with aromatic roasted garlic
- Mediterranean flavors for your dishes
- Produced in a traditional Italian manufactory
This dmBio tomato sauce combines the fruity bouquet of fully ripe tomatoes with the spicy intensity of roasted garlic. Thanks to its harmonious spicy note, it is ideal for a variety of culinary creations – whether with pasta, as a pizza topping or as a spicy dip. The sauce adds a special touch to everyday cooking and provides a variety of flavors.
Discover Italian moments of pleasure with dmBio.
| Volume | 0.325 l (= 325 ml) |
|---|---|
| Unit Price | 18.09 € per 1 l |
| Mandatory Information | ECO control body: IT-BIO-006 |
| Storage Instructions | Once opened, store in the refrigerator and consume quickly. Store in a dry place |
| Made in | Italy |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4066447877021 |
Exact product name:
Organic tomato sauce with garlic
Ingredients: 76% tomato polpa*, 7% tomato puree*, 6% onions*, 3% garlic*, extra virgin olive oil*, 1% basil*, sea salt, lemon juice*. *from organic farming
No information.
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value | 247 kJ / 59 kcal |
| fat | 3,6 g |
| of which saturated fatty acids | 0,5 g |
| Carbohydrates | 3,5 g |
| thereof sugar | 3,5 g |
| Dietary fiber | 2,2 g |
| Egg white | 1 g |
| Salt | 1,3 g |













