Rice pudding, 500 g
3,84 €
8.58 € per 1 kg
dmBio rice pudding 500g from Italy in Naturland quality – round grain rice for creamy sweet rice dishes and aromatic risotto. Order now!
In stock
Rice pudding, 500 g
- In Naturland quality
- Perfect for aromatic risotto or sweet rice dishes
- Round grain rice from Italy, milled and husked
- Becomes wonderfully creamy and tender when cooked
This dmBio rice pudding comes from Italy and is available as milled, hulled round grain rice. When cooked, it develops a wonderfully tender and creamy texture, making it ideal for sweet rice dishes and for making spicy risotto.
| Weight | 0.5 kg (= 500 g) |
|---|---|
| Unit Price | 8.58 € per 1 kg |
| Mandatory Information | ÖKO control body: DE-ÖKO-001 |
| Storage Instructions | Store tightly closed, protected from heat and in a dry place |
| Additives | No declarable additives present |
| Preparation | For 2 people: Bring approx. 1 1⁄2 cups of rice pudding to the boil in 4 times the amount of milk and simmer over a low heat in a closed pan, stirring occasionally, for approx. 25 minutes. |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4066447758757 |
| Ingredients | Origin |
|---|---|
| Rice pudding | Italy |
Exact product name:
Organic round grain rice
Ingredients: Round grain rice*. *From organic farming. May contain traces of cereal grains containing gluten, soy, sesame and edible nuts.
Please note the information on allergens.
When multiple countries of origin are listed, the raw materials for this product are sourced from one of these countries depending on availability.
May contain traces of gluten-containing cereals and gluten-containing cereal products
May contain traces of nuts and nut derivatives. (May include almonds, hazelnuts, walnuts, cashews etc.)
May contain traces of sesame seeds and sesame seed products
May contain traces of soy and soy derivatives
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value | 1,480 kJ / 349 kcal |
| fat | 0,8 g |
| of which saturated fatty acids | 0,2 g |
| Carbohydrates | 78 g |
| thereof sugar | 0,7 g |
| Dietary fiber | 1,4 g |
| Protein | 7,2 g |
| salt | 0,04 g |











