Raw cane sugar, 1 kg
4,44 €
5.22 € per 1 kg
dmBio raw cane sugar 1kg – delicate golden with a mild aroma. Fine grain from gently crystallized sugar cane juice. Order natural organic sweetness now!
In stock
Raw cane sugar, 1,000 g
- Pale golden coloration
- Mild and delicate taste
- Fine grain
This dmBio raw cane sugar impresses with its mild and fine aroma. Careful boiling, drying and crystallization of the sugar cane juice produces crystals that are separated from the syrup. This gives the cane sugar its characteristic fine grain and delicate golden color. A delicious sweetness.
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Unit Price | 5.22 € per 1 kg |
| Mandatory Information | ÖKO control body: DE-ÖKO-001 |
| Storage Instructions | Store tightly closed, protected from heat and in a dry place |
| Additives | No declarable additives present |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4066447671803 |
| Ingredients | Origin |
|---|---|
| Raw cane sugar | Brazil |
Exact product name:
Organic raw cane sugar
Raw cane sugar*. *from organic farming
Please note the information on allergens.
When multiple countries of origin are listed, the raw materials for this product are sourced from one of these countries depending on availability.
May contain traces of nuts and nut derivatives. (May include almonds, hazelnuts, walnuts, cashews etc.)
May contain traces of sesame seeds and sesame seed products
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value | 1,695 kJ / 399 kcal |
| Fat | < 0,5 g |
| thereof saturated fatty acids | < 0,1 g |
| Carbohydrates | 100 g |
| thereof sugar | 100 g |
| Dietary fiber | < 0,5 g |
| Protein | < 0,5 g |
| Salt | < 0,01 g |











