Protein Bowl Powder Strong Peanut, 50 g
4,44 €
104.4 € per 1 kg
oatsome Protein Bowl Strong Peanut 50g – Spoonable protein smoothie with peanut pieces & chocolate chips. Quick to prepare, plant-based protein.
In stock
Protein Bowl Powder Strong Peanut, 50 g
- Uncomplicated and fast production
- Distinct aroma
- Contains peanut pieces and chocolate chips
- Spoonable protein smoothie
The Protein Bowl Strong Peanut from oatsome combines a velvety texture with a strong peanut flavor. Thanks to its high vegetable protein content, it is ideal for a nutritious breakfast or a filling snack between meals. Production is very simple: the powder is simply mixed with water or plant-based milk. The bowl can be eaten on its own or refined with fresh fruit and various toppings to add variety to your daily diet
| Weight | 0.05 kg (= 50 g) |
|---|---|
| Unit Price | 104.4 € per 1 kg |
| Storage Instructions | Store in a cool and dry place. |
| Usage Instructions | Conjure up a delicious, filling breakfast with an extra portion of protein in no time at all - anywhere, anytime. |
| Additives | No declarable additives present |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4260686524795 |
Exact product name:
Dry mix of cereals and protein flours with peanut and dark chocolate (cocoa: at least 67% in the chocolate portion)
List of ingredients:
Wholemeal oats melt-in-the-mouth (27%)
Peanut protein (19%)
Chopped roasted peanuts (15%)
Ground dates
Dark chocolate pieces (10%) (cocoa mass, coconut blossom sugar, cocoa butter)
Oat protein (8%)
Bananas freeze-dried
Sea salt
Bourbon vanilla
Please note the allergen information.
Contains peanuts and peanut derivatives
Contains oats and oat products
May contain traces of nuts and nut derivatives. (May include almonds, hazelnuts, walnuts, cashews etc.)
May contain traces of mustard and mustard derivatives
May contain traces of sesame seeds and sesame seed products
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value | 1,848 kJ / 441 kcal |
| fat | 17 g |
| of which saturated fatty acids | 4,5 g |
| Carbohydrates | 44 g |
| thereof sugar | 18 g |
| Dietary fiber | 10 g |
| Protein | 23 g |
| Salt | 0,74 g |











