Oat drink strawberry from 1 year, 200 ml
2,64 €
13.8 € per 1 l
dmBio Oat Drink Strawberry from 1 year – vegan strawberry drink based on oats, gluten-free, no added sugar. Delicious organic drink for children in a 200 ml pack.
In stock
Oat drink strawberry from 1 year, 200 ml
- Free from added sugar*
- Oat-based strawberry drink
- Avoids milk and dairy ingredients
Little gourmets will love the delicious strawberry oat drink from dmBio. The tempting composition contains no artificial flavors, is free from added sugar* and is suitable for children aged one year or older. The tasty, gluten-free drink contains no milk or dairy ingredients, making it ideal for a vegan diet.
*Naturally contains sugar
| Volume | 0.2 l (= 200 ml) |
|---|---|
| Unit Price | 13.8 € per 1 l |
| Mandatory Information | ÖKO control body: DE-ÖKO-012 |
| Storage Instructions | Shelf life unopened at least until / Batch no.: see top. Once opened, keep refrigerated and consume within one day. |
| Usage Instructions | Shake well before opening. |
| Additives | No declarable additives present |
| Made in | Germany, wholemeal oats and strawberry pulp from the EU, banana pulp from outside the EU |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4067796144918 |
Exact product name:
Organic drink based on fructified oats with strawberry pulp, gluten-free
Ingredients: 87.2 % oat drink* (water, 8 % WHOLE grain oats* gluten-free, sunflower oil*, salt), 8 % strawberry pulp*, 4 % banana pulp**, aronia juice*. *from biodynamic farming **from organic farming
Please note the allergen information.
Contains No allergenic ingredients requiring labeling
| Average nutritional values | per 100 ml |
|---|---|
| Calorific value | 119 kJ / 28 kcal |
| fat | 0,6 g |
| of which saturated fatty acids | 0,2 g |
| Carbohydrates | 5 g |
| thereof sugar | 4,8 g |
| Dietary fiber | < 0,5 g |
| Protein | 0,7 g |
| salt | 0,05 g |
| thereof sodium | 0,02 g |















