Oat drink concentrate Pro Climate, 0.5 L makes 1.5 L, 0.5 L
2,52 €
€1.75 per 1 L
dmBio Oat Drink Concentrate Pro Climate: 0.5 L makes 1.5 L ready-to-drink beverage from organic whole grain oats. Ideal for coffee, muesli & smoothies. Climate-positive!
In stock
Oat drink concentrate Pro Climate, 0.5 L makes 1.5 L, 0.5 L
- Made from organic whole grain oats from German Naturland-certified cultivation
- Simple mixing ratio: 2 parts water to 1 part concentrate for 1.5 L ready-to-drink beverage
- Ideal for smoothies, muesli & coffee
- Life-cycle-assessed Pro Climate product – renatured*
- Concentrated oat drink in certified organic quality
With 0.5 L of dmBio Oat Drink Concentrate Pro Climate, you can quickly prepare 1.5 L of ready-to-drink oat drink. The taste is pleasantly mild and the uses are versatile – enjoyed on its own, as an ingredient for smoothies, in muesli or in coffee – true oat enjoyment.
*Numerous environmental impacts (CO2 emissions, over-fertilisation effects, acidification processes, ozone layer depletion, summer smog) are determined for our Pro Climate items and converted into monetary environmental costs in accordance with the CE Delft standard. These funds go into renaturation measures to strengthen biodiversity in Germany.
Life-cycle assessment status 08/2024; environmental cost calculation based on: CE Delft 2021
| Volume | 1.5 l |
|---|---|
| Unit Price | €1.75 per 1 L |
| Mandatory Information | Organic control body: DE-ÖKO-006 |
| Storage Instructions | After opening, store upright in the refrigerator and consume within 4 days. |
| Usage Instructions | Shake well before consumption. |
| Made in | Germany |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4067796081640 |
Exact product name:
Concentrate for making an oat drink, ultra-high temperature treated
Ingredients: drinking water, 31% WHOLE GRAIN OATS*, sunflower oil*, sea salt. *from organic farming
Please note the allergen information.
Contains cereals containing gluten and products made from cereals containing gluten
| Average nutritional values | per 100 ml |
|---|---|
| Energy | 533 kJ / 127 kcal |
| Fat | 4.3 g |
| of which saturated fatty acids | 0.6 g |
| Carbohydrates | 18 g |
| of which sugars | 15 g |
| Fibre | 2.7 g |
| Protein | 2.5 g |
| Salt | 0.27 g |















