Lentil potato chips with sea salt, 75 g
4,96 €
83.87 € per 1 kg
HEIMATGUT lentil potato chips with sea salt, 75 g – Gluten-free, vegan organic potato chips made from lentils. Delicious snacks in traditional quality. Try it now!
In stock
Lentil potato chips with sea salt, 75 g
- Gluten free
- Vegan
- Seasoned with sea salt
- Made from lentils
- In organic quality
Heimatgut sea salt lentil potato chips are a delicious snack that is also vegan, gluten-free and organic – properties that set them apart from conventional snacks. With a fine sea salt seasoning, these lentil potato chips are perfect for connoisseurs who appreciate simple and traditional flavors.
| Weight | 0.075 kg (= 75 g) |
|---|---|
| Unit Price | 83.87 € per 1 kg |
| Mandatory Information | Organic inspection body: NL-BIO-01 |
| Storage Instructions | Store in a cool and dry place. Protect from heat. After opening, close the packaging tightly and consume within 2-5 days. |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4260350927136 |
Exact product name:
Heimatgut organic lentil snack with spices
Ingredients: Lentil flour* 43.3%, potato starch*, sunflower oil*, potato flour*, sea salt 1.8%, curcuma*.
* from organic cultivation
No information.
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value | 1,906 kJ / 454 kcal |
| fat | 17 g |
| of which saturated fatty acids | 1,4 g |
| Carbohydrates | 59 g |
| thereof sugar | 0,8 g |
| Dietary fiber | 4,6 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | 1,7 g |











