Juice & water apple, from 1 year, 330 ml ONE WAY
2,16 €
6.7 € per 1 l
babylove Organic Juice & Water Apple for children from 1 year. 330 ml ONE WAY. From controlled organic cultivation, without preservatives. Order now!
In stock
Juice & water apple, from 1 year, 330 ml ONE WAY
- From certified organic farming
- Free from preservatives
- With still mineral water as a refreshing drink
- Apple and forest fruit flavor
Only the best for the little ones: This babylove organic drink with apple flavor combines still mineral water into a delicious refreshing drink. Perfect as a thirst quencher for on the go and in between meals – recommended for children aged 12 months and over. All ingredients come from controlled organic production. The recipe contains no added sugar (natural sugar content of the raw materials) and does not contain any preservatives.
| Volume | 0.33 l (= 330 ml) |
|---|---|
| Unit Price | 6.7 € per 1 l |
| Mandatory Information | ÖKO control body: DE-ÖKO-007 |
| Storage Instructions | Please consume the opened bottle within one day when ready to drink |
| Made in | Germany, fruit juice concentrates from the EU and non-EU |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4067796173215 |
Exact product name:
Still organic soft drink made from natural mineral water and apple juice from apple juice concentrate. 35'% fruit content
Ingredients: 65% natural mineral water, 35% apple juice from apple juice concentrate*. *from certified organic farming
No information.
| Average nutritional information | per 100 ml |
|---|---|
| Calorific value | 63 kJ / 15 kcal |
| fat | 0 g |
| of which saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 3,7 g |
| thereof sugar | 3,4 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | < 0,01 g |
| Sodium | < 0,005 g |













