Ginger shot with vitamin C, 95 ml
4,30 €
52.63 € per 1 l
Voelkel Ginger Shot with Vitamin C, 95 ml – Intense ginger flavor meets natural vitamin C from acerola. From fair Peruvian cultivation.
In stock
Ginger shot with vitamin C, 95 ml
- Pleasant spiciness due to intense ginger flavor
- Made from fair-quality Peruvian ginger
- Rich in natural vitamin C from acerola
This Voelkel Ginger Shot gives you a boost with its characteristically spicy ginger flavor and provides your body with plenty of natural vitamin C from the acerola cherry. Ginger from Peruvian cultivation is used for the production.
| Volume | 0.095 l (= 95 ml) |
|---|---|
| Unit Price | 52.63 € per 1 l |
| Mandatory Information | ÖKO control body: DE-ÖKO-007 |
| Storage Instructions | Shelf life unopened at least until: see imprint Closure |
| Additives | No declarable additives present |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4015533051029 |
Exact product name:
Organic multi-fruit juice with ginger juice
Ingredients: Apple juice** 78%, acerola cherry pulp* 10%, ginger juice** 9.5%, lemon juice**. *from controlled organic production **from biodynamic production
No information.
| Average nutritional values | per 100 ml |
|---|---|
| Calorific value | 176 kJ / 41 kcal |
| Fat | < 0,5 g |
| thereof saturated fatty acids | < 0,1 g |
| Carbohydrates | 9,7 g |
| thereof sugar | 9,3 g |
| Protein | < 0,5 g |
| Salt | < 0,01 g |
| Vitamin C | 84 mg |













