Fruit gum, Janosch bear friends with fruit flavor, 50 g
3,84 €
85.8 € per 1 kg
Frusano Janosch Bärenfreunde fruit gums 50g – vegan, low-fructose, lactose-free & gluten-free. Ideal for low FODMAP diets. Order now!
In stock
Fruit gum, Janosch bear friends with fruit flavor, 50 g
- Low in fructose
- Without lactose
- Suitable for a vegan diet
- Suitable for low FODMAP diet
These delicious Janosch Bärenfreunde fruit gums from frusano are completely free from animal gelatine and contain only dextrose and malt sugar as sweeteners. Thanks to the handy portion sachets and the charming bear shapes, the histamine-, gluten- and lactose-free snacks are the ideal companion for in-between meals and snacks. Ideally suited for people who want to eat a fructose-free diet.
| Weight | 0.05 kg (= 50 g) |
|---|---|
| Unit Price | 85.8 € per 1 kg |
| Mandatory Information | ÖKO control body: AT-BIO-901 |
| Storage Instructions | Store in a dry place away from heat. |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4260137743836 |
Exact product name:
Organic gummy bears with fruit flavor
Ingredients: Organic glucose syrup, gelling agent: pectin, organic dextrose, acidity regulators (potassium tartrate, sodium tartrate), acidulant: Citric acid, natural lemon flavor, natural raspberry flavor, natural blackcurrant flavor, natural grapefruit flavor, natural orange flavor, natural mango flavor, coloring organic fruit and organic plant concentrates (organic carrot, organic apple, organic blackcurrant, organic black carrot), natural organic turmeric flavor, glazing agent: organic carnauba wax.
No information.
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value | 1,378 kJ / 329 kcal |
| Fat | < 0,5 g |
| of which saturated fatty acids | 0,2 g |
| Carbohydrates | 79 g |
| thereof sugar | 52 g |
| Protein | 0 g |
| salt | 0,22 g |
| Fructose | < 0,5 g |
| Glucose | 6 g |
| Lactose | < 0,1 g |
| Malt sugar | 46 g |
| Sucrose | < 0,5 g |











