Erythritol, 500 g
7,30 €
16.8 € per 1 kg
Mivolis Erythritol 500g – Calorie-free sugar alternative for baking, cooking & sweetening. 70% sweetening power, tooth-friendly & gentle on blood sugar.
In stock
Erythritol, 500 g
- 1 g erythritol has the sweetening power of about 0.7 g sugar
- Without calories
- suitable for drinks, desserts, cooking & baking recipes
Mivolis Erythritol is a fine-grained sweetening alternative without calories that is suitable for sweetening drinks and food. The sweetening power is around 70 % compared to conventional sugar (1 g of erythritol has the sweetening power of around 0.7 g of sugar). The product dissolves well and is excellent for use in the kitchen, both for cooking and baking. Consuming foods/drinks that contain erythritol instead of sugar supports tooth mineralization and results in a lower rise in blood sugar levels after consumption than with sugary foods/drinks.
| Weight | 0.5 kg (= 500 g) |
|---|---|
| Unit Price | 16.8 € per 1 kg |
| Storage Instructions | Please store in a dry place away from heat. |
| Usage Instructions | Erythritol is slightly less sweet than sugar (1 g erythritol corresponds to approx. 0.7 g sugar), easily soluble and particularly suitable for baking and cooking. |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4066447375848 |
Exact product name:
Table sweetener based on erythritol
Ingredients: Sweetener: Erythritol (E968).
No information.
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value | 0 kJ / 0 kcal |
| fat | 0 g |
| of which saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 100 g |
| thereof sugar | 0 g |
| Dietary fiber | 0 g |
| Protein | 0 g |
| salt | 0 g |











