Direct juice, carrot mango, 0.5 l
5,90 €
14.5 € per 1 l
Voelkel Carrot Mango Direct Juice 0.5l: 100% pure vegetable fruit juice in Demeter quality. Sweet and exotic aroma for the whole family. Discover now!
In stock
Direct juice, carrot mango, 0.5 l
- A treat for the whole family
- Consists of 100 % pure juice
- Sweet and exotic aroma
- Vegetable and fruit juice in direct juice quality
The combination of juicy, ripe mangoes and mildly aromatic carrots gives this Voelkel direct juice Carrot Mango an exceptional taste experience. Produced in Demeter quality, this 100% pure direct juice guarantees the unadulterated character of vegetables and fruit. The perfectly balanced blend makes for an aromatic, fruity drink that will appeal to the whole family. Ideal as a refreshment between meals or for breakfast in the morning – this juice adds an exotic flavor nuance to everyday life and delights with its well-balanced composition.
You can buy this item in our dm stores or select it for express orders.
| Volume | 0.5 l (= 500 ml) |
|---|---|
| Unit Price | 14.5 € per 1 l |
| Mandatory Information | ÖKO control body: DE-ÖKO-007 |
| Storage Instructions | Refrigerate after opening and consume within 5 days. Unopened best before: see imprint |
| Additives | No declarable additives present |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4015533064548 |
Exact product name:
Organic carrot-mango juice
Ingredients: Carrot juice** 67%, mango pulp** 30%, lemon juice**. **from biodynamic production
No information.
| Average nutritional values | per 100 ml |
|---|---|
| Calorific value | 167 kJ / 40 kcal |
| Fat | < 0,5 g |
| thereof saturated fatty acids | < 0,1 g |
| Carbohydrates | 8,2 g |
| thereof sugar | 7,5 g |
| Protein | 0,7 g |
| salt | 0,06 g |
| Vitamin A | 758 µg |













