Direct juice, apple naturally cloudy, 1 l
3,84 €
4.29 € per 1 l
dmBio apple juice naturally cloudy 1l – 100% direct juice from fully ripe apples. Vegan, mildly fruity & perfect for quenching your thirst. Order online now!
In stock
Direct juice, apple naturally cloudy, 1 l
- Vegan
- Perfect for quenching your thirst
- Naturally cloudy quality
- Made from aromatic apples
This dmBio apple juice is made from fully ripe apples and delights with its mild, fruity character. The 100% direct juice guarantees an authentic taste that is ideal both on its own and in mixed drinks. Whether with a meal or as a snack – this juice provides fruity moments in everyday life.
The product can be purchased via express delivery and is also available in all dm stores.
| Volume | 1 l |
|---|---|
| Unit Price | 4.29 € per 1 l |
| Mandatory Information | ÖKO control body: DE-ÖKO-001 |
| Made in | Germany |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4066447855418 |
| Ingredients | Origin |
|---|---|
| Apple juice | Germany |
Exact product name:
Organic apple juice naturally cloudy
Ingredients: Apple juice*. *from organic farming
Please note the information on allergens.
When multiple countries of origin are listed, the raw materials for this product are sourced from one of these countries depending on availability.
Contains No allergenic ingredients requiring labeling
| Average nutritional information | per 100 ml |
|---|---|
| Calorific value | 216 kJ / 51 kcal |
| Fat | < 0,1 g |
| thereof saturated fatty acids | < 0,1 g |
| Carbohydrates | 12 g |
| thereof sugar | 12 g |
| Dietary fiber | 0,1 g |
| Protein | 0,2 g |
| Salt | < 0,01 g |













