Coconut milk, 400 ml
3,84 €
10.75 € per 1 l
dmBio Coconut Milk 400ml made from fresh coconuts in Naturland quality. Ideal for desserts, cakes & exotic dishes. Without artificial additives.
In stock
Coconut milk, 400 ml
- Made from fresh coconuts
- In Naturland quality
- Ideal for desserts, cakes, ice cream and exotic dishes
- Universal use in the kitchen
dmBio coconut milk is produced by the traditional, gentle processing of fresh coconuts from Sri Lanka – without any artificial additives. This milk made from coconuts is ideal for refining a wide variety of dishes and is not just an enrichment for exotic recipes. From ice cream and desserts to cakes and cocktails – this coconut milk in certified Naturland quality gives all creations a special touch.
| Volume | 0.4 l (= 400 ml) |
|---|---|
| Unit Price | 10.75 € per 1 l |
| Mandatory Information | Organic inspection body: LK-BIO-149 |
| Storage Instructions | Store tightly closed, dry and protected from heat. |
| Usage Instructions | Below 18 °C, a semi-solid state is natural. Brief heating is enough to liquefy the coconut milk again. Please shake well before opening. Once opened, store in the refrigerator and consume within 4 days. |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4067796063882 |
Exact product name:
Organic coconut milk from pressed coconut kernel
Ingredients: 60% coconut extract*, water.
*from organic farming
No information.
| Average nutritional information | per 100 ml |
|---|---|
| Calorific value | 909 kJ / 220 kcal |
| Fat | 22 g |
| of which saturated fatty acids | 22 g |
| Carbohydrates | 3,4 g |
| thereof sugar | 2 g |
| Dietary fiber | < 0,5 g |
| Protein | 1,7 g |
| Salt | < 0,01 g |













