Chocolate, dark, 100 g
4,68 €
56.6 € per 1 kg
Plant-for-the-Planet dark chocolate 100g – Fairtrade certified. 1 tree is planted for every 5 panels. Enjoyment with social commitment. Buy now!
In stock
Chocolate, dark, 100 g
- Bears the Fairtrade seal
- Supports the reforestation of deforested areas
- Dark chocolate variant
The dark version of the Good Chocolate from Plant-for-the-Planet combines delicious taste with social commitment. For every five bars of this Fairtrade chocolate purchased, one tree is financed in deforested regions. What is particularly remarkable is that the idea for this sweet came from children.
Wie hilfreich fanden Sie den Artikel?
Klicken Sie auf die Sterne, um den Artikel zu bewerten
Durchschnittliche Bewertung: 4.8 / 5. Anzahl der Bewertungen: 146
Bisher gibt es keine Bewertungen des Artikel
We are sorry that this post was not useful for you!
Let us improve this post!
Tell us how we can improve this post?
| Weight | 0.1 kg (= 100 g) |
|---|---|
| Unit Price | 56.6 € per 1 kg |
| Mandatory Information | Organic inspection body: CH-BIO-006 |
| Storage Instructions | Store in a cool, dry and odor-free place. |
| Additives | No declarable additives present |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 7610815101194 |
Exact product name:
Dark chocolate
Ingredients: Cocoa mass*, cane sugar, cocoa butter*, cocoa: at least 60%. *From organic farming, cocoa from outside the EU. May contain traces of MILK, SOY, ALMOND and HAZELNUT.
Please note the information on allergens.
Contains No allergenic ingredients requiring labeling
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value | 2,401 kJ / 578 kcal |
| fat | 40 g |
| of which saturated fatty acids | 24 g |
| Carbohydrates | 46 g |
| thereof sugar | 39 g |
| Egg white | 5 g |
| salt | 0 g |











