Chickpea Chips with Sea Salt, 75 g
4,16 €
€63.6 per 1 kg
dmBio Chickpea Chips with Sea Salt, 75 g – Organic snack with 30% less saturated fat than potato chips. 100% plant-based & deliciously crispy!
In stock
Chickpea Chips with Sea Salt, 75 g
- From certified organic farming
- Seasoned with sea salt
- 30% reduced saturated fat content compared to classic potato chips
- 100% plant-based chickpea chips
The crispy snacking alternative from dmBio is based on delicious chickpeas. Thanks to the seasoning with sea salt and a 30% reduced content of saturated fatty acids compared to traditional potato chips, these chips offer pure snacking pleasure.
| Weight | 0.075 kg (= 75 g) |
|---|---|
| Unit Price | €63.6 per 1 kg |
| Mandatory Information | Organic control body: CZ-BIO-001 |
| Storage Instructions | Store in a dry place and in closed packaging |
| Made in | Manufactured in Czech Republic. Chickpea flour from EU / Non-EU |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4067796125450 |
| Ingredients | Origin |
|---|---|
| Chickpea flour* | Italy, Spain, Turkey |
| Potato starch* | Austria |
| Sunflower oil* | Austria |
| Potato flour* | Austria |
| Sea salt | Germany |
Exact product name:
Organic Chickpea Chips with Sea Salt
Ingredients: Chickpea flour*: 43.2% Italy, Potato starch*: Austria, Sunflower oil*: Austria, Potato flour*: Austria, Sea salt: 1.5% Germany. * from organic agriculture.
Please note the allergen information.
When multiple countries of origin are listed, the raw materials for this product are sourced from one of these countries depending on availability.
May contain traces of milk and milk derivatives
May contain traces of celery and celery derivatives
May contain traces of soy and soy derivatives
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Energy | 2,019 kJ / 483 kcal |
| Fat | 24 g |
| of which saturated fatty acids | 1.9 g |
| Carbohydrates | 55 g |
| of which sugars | 1.2 g |
| Fiber | 5.2 g |
| Protein | 9.1 g |
| Salt | 1.5 g |











