Chewing gum, strawberry, green apple & raspberry, sugar-free (14 pieces), 33 g
3,48 €
115.15 € per 1 kg
Mentos chewing gum sugar-free with 3 fruit layers: Strawberry, green apple & raspberry. 14 pieces, 33 g. Discover delicious fruit indulgence now!
In stock
Chewing gum, strawberry, green apple & raspberry, sugar-free (14 pieces), 33 g
This Mentos chewing gum combines three delicious layers of fruit – raspberry, strawberry & apple.
| Weight | 0.033 kg (= 33 g) |
|---|---|
| Unit Price | 115.15 € per 1 kg |
| Storage Instructions | Store in a cool and dry place. |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 80880974 |
Exact product name:
Sugar-free chewing gum with strawberry/green apple/raspberry flavor. With sweeteners.
Ingredients: Sweeteners (maltitol syrup, maltitol, mannitol, xylitol, sorbitol, erythritol, aspartame, acesulfame K, sucralose), chewing mass, flavors, acidulants (malic acid, citric acid, tartaric acid), coconut oil (fully hydrogenated), maltodextrin, gelatine, emulsifier (SOJALECITHIN), fruit juice powder (raspberry, strawberry, green apple) (0.25%)*, coconut fat, colorants (carmine, curcumin, brilliant blue FCF), antioxidant (E321). *Corresponds to 3% fruit juice.
No information.
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value | 739 kJ / 177 kcal |
| fat | 1,6 g |
| of which saturated fatty acids | 1,5 g |
| Carbohydrates | 63 g |
| thereof sugar | 0 g |
| thereof polyhydric alcohols | 58 g |
| Protein | 0,9 g |
| salt | 0,24 g |











