Candy, red & yellow fruits for children, sugar-free, 75 g
2,16 €
29.47 € per 1 kg
Mivolis cough drops for children aged 4 and over: sugar-free with 7 vitamins, 2 fruity flavors. Relieves hoarseness & coughing. Order 75g now!
In stock
Candy, red & yellow fruits for children, sugar-free, 75 g
- contains 2 flavors
- with 7 vitamins
- yellow & red fruits
- Suitable for children
- Recommended from 4 years
These cough drops from Mivolis were specially developed for children and impress with their fruity taste of yellow and red fruits. The particularly mild formula combines valuable vitamins with selected herbal extracts. Ideal for relieving hoarseness and coughing.
| Weight | 0.075 kg (= 75 g) |
|---|---|
| Unit Price | 29.47 € per 1 kg |
| Storage Instructions | Store in a cool and dry place |
| Usage Instructions | As development varies greatly from child to child, we recommend cough drops for children from the age of 4 to avoid the risk of swallowing. |
| Additives | Contains acidifier |
| Made in | Germany |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4066447614381 |
Exact product name:
Sugar-free sweets with fruit flavor, sweeteners and 7 vitamins
Ingredients: Sweetener (sorbitol, sucralose), thickener (gum arabic), acidulant (lactic acid, sodium lactate, citric acid), natural flavors, vitamin C, vitamin mix (niacin, vitamin E, riboflavin, vitamin B6, thiamine, vitamin B12), fruit juice concentrates (orange, peach, sour cherry, strawberry, raspberry), coloring foods (elderberry concentrate, turmeric extract, black carrot juice concentrate, beet juice concentrate), herbal extract, menthol.
No information.
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value | 988 kJ / 236 kcal |
| fat | 0 g |
| of which saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 92 g |
| thereof sugar | 0,2 g |
| thereof polyhydric alcohols | 92 g |
| Dietary fiber | 0,2 g |
| Protein | 0 g |
| salt | 0,19 g |
| Niacin | 34.7 mg |
| Vitamin B 2, riboflavin | 3.8 mg |
| Vitamin B 1, thiamine | 2.4 mg |
| Vitamin B 12 | 13 µg |
| Vitamin B 6 | 3.1 mg |
| Vitamin C | 290 mg |
| Vitamin E | 15.6 mg |











