Candy, cherry-sage with honey, 37 g
3,48 €
102.7 € per 1 kg
Dallmann’s cherry and sage sweets with honey (37g) – soothing for throat and pharynx. Proven formula with special sage extract. Order now!
In stock
Candy, cherry-sage with honey, 37 g
- Beneficial for throat and pharynx
- Honey sweets with a hint of cherry and sage
- Contains special sage extract according to a proven recipe
With Dallmann’s cherry and sage sweets with honey, you can experience a successful combination of traditional recipe and fruity enjoyment. Thanks to the high-quality sage and a special extract of this medicinal plant, a soothing sensation is created in the throat and pharynx area. The harmonious interplay of subtly tart sage aroma, sweet cherry fruitiness and gentle honey results in a round, pleasant taste. These sweets are perfect for on the go and offer a little break to enjoy between meals.
| Weight | 0.037 kg (= 37 g) |
|---|---|
| Unit Price | 102.7 € per 1 kg |
| Usage Instructions | Melt slowly in the mouth. |
| Preparation | |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4011932250018 |
Exact product name:
Dallmann's cherry and sage sweets with vitamin C + honey
Ingredients: Sugar, glucose syrup, 5% honey, 1.2% sage extract, 1% sour cherry juice concentrate, vitamin C, acidifier: citric acid, natural flavors, coloring fruit and plant concentrates (carrot, cherry), sage oil
No information.
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value | 1,659 kJ / 390 kcal |
| fat | 0 g |
| of which saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 96 g |
| thereof sugar | 68 g |
| Protein | 0 g |
| salt | 0,01 g |
| Vitamin C | 919 mg |













