Bircher muesli for children from 1 year, 250 g
4,44 €
20.88 € per 1 kg
Beikost
dmBio Kindermüsli Bircher from 1 year, 250 g – Tender flakes with fruit sweetness, without milk & artificial flavorings. Perfect for small children’s mouths.
In stock
Bircher muesli for children from 1 year, 250 g
- Without added milk and milk products
- Sweetness from fruit
- Bircher muesli
- Suitable from 1 year
For toddlers from the age of one, dmBio Fruit & Cereal Bircher Muesli is a delicious way to start the day. The tender flakes are particularly easy to chew and therefore perfectly suited to small children’s mouths. No artificial flavorings, milk or dairy products are used – the pleasant sweetness comes purely from the fruit it contains.
| Weight | 0.25 kg (= 250 g) |
|---|---|
| Unit Price | 20.88 € per 1 kg |
| Mandatory Information | ÖKO control body: DE-ÖKO-001 |
| Storage Instructions | Please store in a dry place away from heat. Close the opened bag tightly. Store in a dry place away from heat. Consume the contents within 3-4 weeks after opening. |
| Usage Instructions | Please always prepare the dmBio muesli fresh. Do not heat the porridge in the microwave (there is a risk of overheating). Make sure that the correct eating temperature is always maintained when feeding. Please do not reuse the remaining quantities. Make sure your child has a balanced diet and a healthy lifestyle and that they have regular dental care from the very first tooth. |
| Preparation | Pour 35g of muesli into a plate (equivalent to approx. 4-5 tablespoons), add 90 ml of cold or warmed whole milk and then stir well. Finally, leave the muesli to swell for approx. 5 minutes and, if preparing with warm milk, allow to cool to eating temperature (38°C). |
| Made in | Germany |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4067796170733 |
Exact product name:
Organic Bircher muesli for infants aged 1 year and over
Ingredients: 67 % WHOLE OAT FLAKES*, 10 % WHOLE DINKEL FLAKES*, 8.5 % sultanas** (crushed, dried and oiled with sunflower oil**), 7.5 % apple granules**, 5 % WHOLE DINKEL FLOUR*, 2 % ground ALMONDS**, vitamin B1². * from biodynamic farming (proportion: 82%) ** from organic farming 2 required by law in baby food
Please note the information on allergens.
Contains spelt and spelt products
Contains cereals containing gluten and products made from cereals containing gluten
Contains oats and oat products
Contains almonds and almond products
Contains wheat and wheat derivatives
May contain traces of hazelnut and hazelnut products
May contain traces of cashew nuts and cashew nut products
May contain traces of lupine and lupine derivatives
May contain traces of nuts and nut derivatives. (May include almonds, hazelnuts, walnuts, cashews etc.)
May contain traces of soy and soy derivatives
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value | 1,539 kJ / 365 kcal |
| fat | 5,8 g |
| of which saturated fatty acids | 0,8 g |
| Carbohydrates | 63 g |
| thereof sugar | 11 g |
| Dietary fiber | 8,3 g |
| Protein | 11 g |
| salt | 0,018 g |
| Vitamin B 1, thiamine | 0,93 mg |
| Sodium | 0,007 g |













