Baby water, from birth, 1 l ONE-WAY
1,64 €
73.33 € per 100 l
babylove baby water for babies from birth – low sodium, low nitrite, non-carbonated. Ideal for baby food. Order 1 liter disposable bottle now!
In stock
Baby water, from birth, 1 l ONE-WAY
- Free from carbon dioxide
- Low sodium & nitrite content
- Neutral taste
This water for babies is characterized by its neutral taste, low sodium and nitrite levels and the absence of carbon dioxide. This makes it ideal for making food for infants and young children. It can also be perfectly combined with fruit juices.
| Volume | 1 l |
|---|---|
| Unit Price | 73.33 € per 100 l |
| Storage Instructions | Always keep the opened bottle sealed in the refrigerator. From the second day after opening the bottle, we recommend boiling babylove baby water before use |
| Usage Instructions | Only allow the child to drink under supervision to prevent choking |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4058172812965 |
Exact product name:
Drinking water
Ingredients: Water
No information.
| Average nutritional information | per 100 ml |
|---|---|
| Calorific value | 0 kJ / 0 kcal |
| fat | 0 g |
| of which saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| thereof sugar | 0 g |
| Protein | 0 g |
| salt | 0 g |
| thereof sodium | 0,0002 g |













