Almond butter, “Sunny Coco” Feelgood Spreads, almond coconut, 200 g
13,22 €
66.1 € per 1 kg
oatsome Sunny Coco almond butter with coconut & dates, 200g. Organic, vegan, without palm oil & additives. Perfect for bread, pancakes & bowls. Try it now!
In stock
Almond butter, “Sunny Coco” Feelgood Spreads, almond coconut, 200 g
- Free from palm oil
- Sweetened with dates
- Contains no additives
- Suitable for a vegan diet
- Exclusively natural ingredients from organic farming
This Oatsome product is a creamy organic composition of almonds and coconut, refined with date pieces and crunchy almond slivers. The cream is perfect for spreading on bread or as a delicious refinement for pancakes, smoothie bowls and other treats.
| Weight | 0.2 kg (= 200 g) |
|---|---|
| Unit Price | 66.1 € per 1 kg |
| Mandatory Information | ÖKO control body: DE_ÖKO_006 IT-BIO-007 |
| Usage Instructions | Whether on bread, as a topping for your smoothie bowl or simply to spoon up. The Feelgood Spreads are as versatile as you are and provide you with a creamy, delicious treat with a clear conscience. |
| Made in | Italy |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4260686520940 |
Exact product name:
Organic almond coconut butter with almond pieces and dates as a spread or topping for smoothie bowls, pancakes and the like.
Ingredients: ALMONDS* (52%) Dried coconut* (28%) Ground dates* (13%) Roasted almonds* (7%) *from organic farming
Please note the information on allergens.
Contains almonds and almond products
| Average nutritional values | per 100 g |
|---|---|
| Calorific value | 2,397 kJ / 579 kcal |
| fat | 45 g |
| of which saturated fatty acids | 14 g |
| Carbohydrates | 19 g |
| thereof sugar | 12 g |
| Dietary fiber | 11 g |
| Protein | 19 g |
| salt | 0,03 g |













