Aceto Balsamico di Modena PGI, 500 ml
4,96 €
12.58 € per 1 l
dmBio Aceto Balsamico di Modena PGI, 500 ml in organic quality. Harmonious sweet and sour flavor, perfect for sauces, dressings and marinades. Discover now!
In stock
Aceto Balsamico di Modena PGI, 500 ml
- In organic quality
- Perfect for sauces and dressings
- Harmonious sweet and sour aroma
- Balsamic vinegar
The dmBio Aceto Balsamico di Modena PGI impresses with its successful composition of grape must concentrate and red wine vinegar. Originating from the northern Italian region of Modena, this balsamic vinegar is characterized by its balanced interplay of sweetness and acidity and offers a wide range of uses. It is ideal for refining marinades, sophisticated salad dressings and delicate dressings and also gives fruit-based desserts an exceptional flavor. Its first-class quality and traditional production make it an indispensable ingredient for discerning amateur chefs.
| Volume | 0.5 l (= 500 ml) |
|---|---|
| Unit Price | 12.58 € per 1 l |
| Mandatory Information | ECO control body: IT-BIO-009 |
| Storage Instructions | Store in a cool and dry place. |
| Made in | Italy |
| Supplier | DM (dm-drogerie markt GmbH + Co. KG) |
| GTIN | 4067796167337 |
| Ingredients | Origin |
|---|---|
| Red wine vinegar | Italy |
| Grape must | Italy |
Exact product name:
Organic balsamic vinegar from Modena, 6% acidity
Red vinegar*, concentrated grape must*. Contains sulfites *from organic farming
When multiple countries of origin are listed, the raw materials for this product are sourced from one of these countries depending on availability.
No information.
| Average nutritional information | per 100 ml |
|---|---|
| Calorific value | 487 kJ / 114 kcal |
| fat | 0 g |
| of which saturated fatty acids | 0 g |
| Carbohydrates | 23 g |
| thereof sugar | 22 g |
| Protein | 0,5 g |
| salt | 0,02 g |











